Skoč na obsahSkoč na navigaci
Další stránky:
Portál občana a platební brána
Úřední hodiny
Dnes: Neděle 27. července 2025
Městský úřad
NENÍ ÚŘEDNÍ DEN
Infocentrum, podatelna
ZAVŘENO
Občanské průkazy, pasy
NENÍ ÚŘEDNÍ DEN
Odbor dopravy
NENÍ ÚŘEDNÍ DEN
Pokladna
ZAVŘENO
Centrální spisovna (archiv)
NENÍ ÚŘEDNÍ DEN
Garáže
ZAVŘENO
Příští den: Pondělí 28. července 2025
Městský úřad
08:00 - 12:00   12:45 - 17:00
Infocentrum, podatelna
08:00 - 12:00   12:45 - 18:00
Občanské průkazy, pasy
08:00 - 12:00   12:45 - 18:00
Odbor dopravy
08:00 - 12:00   12:45 - 17:00
Pokladna
08:00 - 12:00   12:45 - 17:00
Centrální spisovna (archiv)
08:00 - 12:00   13:00 - 17:00
Garáže
07:45 - 17:30 (výjezd do 18:00)
Kalendář událostí

Nahrávám kalendář...

Kralupy TV

Nahrávámÿidሸ́...

Hlasování osob se zdravotním postižením

Volební zákony umožňují občanům se zdravotním postižením vykonat jejich volební právo dle jejich potřeb, a to konkrétně těmito způsoby:

 

Asistence při hlasování ve volební místnosti

S voličem, který nemůže sám upravit hlasovací lístek pro zdravotní vadu anebo nemůže číst nebo psát, může být v prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků přítomen jiný volič, nikoliv však člen okrskové volební komise, a hlasovací lístek za něho upravit a vložit do úřední obálky.

Za voliče, který není schopen vložit úřední obálku s hlasovacím lístkem do volební schránky, tak může učinit jiný volič, nikoliv však člen okrskové volební komise.

 

Hlasování do přenosné volební schránky

Již tradičně je možné hlasovat do přenosné volební schránky. Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních důvodů, obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost (avšak pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena). V takovém případě okrsková volební komise vyšle k voliči dva své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.

Pro podání žádosti není předepsaný formulář. Volič ji může formulovat písemně i ústně (např. telefonicky).

Samotné hlasování pak probíhá podobně jako ve volební místnosti. Po prokázání totožnosti voliče předají členové komise voliči úřední obálku a hlasovací lístky (v případě, že nepoužije ty, které mu byly doručeny přede dnem voleb). Při hlasování postupují členové volební komise tak, aby byla zachována tajnost hlasování.

Adresy okrskových volebních komisí (volebních místností) vč. informací o telefonních číslech a možnostech bezbariérového přístupu naleznete zde .


 

Hlasování mimo volební místnost

O hlasování do přenosné volební schránky může požádat také volič, který ze zdravotních důvodů nemůže dojít do místnosti, která není bezbariérová, a odhlasuje do přenosné volební schránky např. z přízemí budovy, kde se volební místnost nachází.

Při hlasování dbají členové okrskové volební komise na zachování tajnosti a důstojnosti hlasování.

 

Hlasování v pobytových zařízeních

Do přenosné volební schránky mohou hlasovat i voliči, kteří se nachází v době voleb v nemocnicích, porodnicích, sanatoriích, pobytových zařízeních sociálních služeb a jiných obdobných zařízeních, a to buď na základě

 

  •  voličského průkazu,
  •  zápisu do zvláštního seznamu voličů, 
  • nebo bez dalšího, pokud se zařízení, ve kterém pobývají, nachází ve stejném volebním okrsku, ve kterém jsou hlášeni k trvalému pobytu.

Svůj zájem o hlasování v zařízení nahlaste zaměstnancům / správě příslušného zařízení. Zařízení má povinnost zajisti voliči možnost ve volbách hlasovat.

 

Zdroj: https://mv.gov.cz/

Kam dál na webu města?

Nahoru