"Odborníci" na kvalitu pitné vody spoléhají na neinformovanost
Středočeské vodárny se, jako zákaznicky orientovaná společnost, snaží maximálně a včas informovat své odběratele o důležitých skutečnostech, které by se jich mohly týkat.
Nyní Středočeské vodárny považují za svojí povinnost informovat o dalším způsobu, kterým se snaží prodejci profitovat na důvěřivých občanech. Obchodní cestující kontaktují občany v místě bydliště a vydávají se za „odborníky" v oblasti kvality pitné vody, s tím že jsou oficiální spolupracovníci vodáren. Při této příležitosti se zpravidla dotazují na spokojenost s kvalitou dodávané pitnou vodou a hlavně na její tvrdost. Mají okamžitě řešení tohoto problému po ruce v podobě nabídky instalace zařízení na zkvalitnění pitné vody. Netřeba zde zmiňovat, že nejde o výrobek zdarma, ale účtují si částky v rozmezí desetitisíců.
Pitná voda, dodávaná prostřednictvím vodovodů pro veřejnou potřebu, podléhá přísnému legislativně zakotvenému systému kontroly kvality. Voda, dodávaná do Vaší lokality společností Středočeské vodárny, pochází z podzemního zdroje v Mělnické Vrutici. Voda z Mělnické Vrutice se vyznačuje dlouhodobě vysokou kvalitou s velmi nízkým obsahem dusičnanů, parametry tedy srovnatelnými s kojeneckou pitnou vodou.
Hlavním argumentem škodlivosti pitné vody používaný prodejci filtrů je dle těchto „odborníků" její tvrdost. Pitná voda z podzemního zdroje obsahuje množství rozpuštěných minerálů vápníku a hořčíku, které jsou přítomny v horninách, obklopujících podzemní zdroj vody, a jejichž přítomnost ve vodě je označována jako „tvrdost vody". Argument prodejců filtrů, že tvrdá voda je zdravotně závadná, není a nikdy nebyl vědecky podložen. Naopak - výsledky celé řady epidemiologických studií dokládají, že tvrdost vody chrání před nemocemi kardiovaskulárního systému. Měkká voda naproti tomu působí jako rizikový faktor a to nejen v případě již zmíněných kardiovaskulárních chorob, ale je především spojována s vyšším výskytem některých neurologických poruch ve stáří, vysokého tlaku a zlomenin kostí u dětí. Vápník s hořčíkem ve stravě a pitné vodě mají další prospěšnou funkci antitoxickou, neboť snižují vstřebávání toxických prvků do organismu. Při používání nabízeného typu filtru se z pitné vody reverzní osmózou, na jehož principu je technologické zařízení založeno, dojde k výraznému ochuzení pitné vody o důležité minerální látky, které potřebuje naše tělo, např. hořčíku je ve vodě po reverzní osmóze šedesátkrát méně a sodíku třicetkrát méně, než je doporučená hodnota ve vyhlášce ministerstva zdravotnictví a může to způsobovat vážné zdravotní problémy.
Z uvedených argumentů je tedy naprosto jasné, že tito „odborníci" nemají na mysli dobro svých spoluobčanů, ale zejména a jedině dobro své. Pominou - li Středočeské vodárny skutečnost, že takto koncipovaná nabídka filtru na odstranění škodlivin z pitné vody, hraničí s naplněním skutkové podstaty trestného činu šíření poplašné zvěsti, jedná se také o klamavou reklamu se zjevným úmyslem obohatit se na úkor důvěřivého zákazníka.
V případě, že má zákazník Středočeských vodáren oprávněnou pochybnost o kvalitě pitné vody, měl by v každém případě kontaktovat zákaznickou linku vodáren, tel: 840 121 121, kde mu vyškolené pracovnice poskytnou informace, jak v podobném případě postupovat.
A nyní vysvětlení, co je vlastně reverzní osmóza :
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Reverzní osmóza je proces, který dovoluje transport rozpouštědla membránou, zatímco rozpuštěné soli a nízkomolekulární složky zachycuje. Proces je založen na aplikaci vnějšího tlaku ze strany koncentrovanějšího roztoku, což způsobí obrácení přirozeného jevu osmózy.
Membrána musí být propustná pro rozpouštědlo, nikoliv však pro rozpuštěné látky. Osmotický tlak systému odpovídá ustálenému rozdílu hladin na obou stranách membrány. Pokud bude tlak na straně rozpuštěné látky větší než tlak osmotický, dojde k obrácení osmotického jevu a membránou budou určité složky rozpouštědla procházet a určité se budou zakoncentrovávat před ní. Dojde k rozdělení vstupního proudu na permeát a koncentrát.
Reverzní osmóza se využívá především při přípravě pitné vody například z vody mořské. Aby bylo dosaženo ekonomicky výhodného provozu, pracuje se běžně při tlacích 5 - 8 MPa. Reverzní osmóza je též využívána v akvaristice k úpravě vody pro některé druhy ryb.
tisková zpráva firmy Veolia Voda v příloze
Vložil(a): Lenka Moravcová
Administrace:
Nejnovější aktuality:
- Nabídka pracovních míst v DPS Kralupy nad Vltavou [28. dubna, 16:20]
- Záměr prodat budovu v centru města pro vybudování ordinací praktických a ambulantních lékařů [28. dubna, 15:56]
- Běh pro dobrou věc (18.05. 2025) [24. dubna, 08:29]
- MŠ Dr. E. Beneše přijme školnici [24. dubna, 08:08]
- DVOŘÁKOVA NELAHOZEVES (01.05. 2025) [23. dubna, 17:11]
- Oznámení o omezení dodávky vody (17.04. 2025) [17. dubna, 15:12]
- Výstraha ČHMÚ na nebezpečí požárů [16. dubna, 10:29]
- Forenzní identifikační značení jízdních kol, koloběžek a kompenzačních pomůcek [16. dubna, 10:00]
- Yulia Yushenko - koncert v městském muzeu [15. dubna, 15:18]
- Odstavení výrobní jednotky Butadien II společnosti Butadien Kralupy a.s. [15. dubna, 13:46]
- Uzavření betonové komunikace u nábřeží J. Holuba [15. dubna, 12:44]
- „Večeře za časů Krista“ v městském muzeu [9. dubna, 12:47]
- Autobusové linky se navrátily na původní trasu v ulici Čechova [8. dubna, 12:00]
- MŠ Dr. E. Beneše přijme předškolní pedagogy
- Omezení úředních hodin centrální spisovny MěÚ, Hálkova 991, Kralupy nad Vltavou [7. dubna, 11:45]